Nowa definicja wojny


8 lutego 2020 Tadeusz 0 Comment , , , ,

Świat pełen jest niepokoju. Po zakończeniu II Wojny Światowej, mieszkańcy Europy wypatrywali lepszego jutra, mimo, że w powietrzu wciąż unosiło się widmo kolejnych starć. “Rozdarty kontynent: Europa 1950 – 2017″ przedstawia poruszające obrazy i marzenia ludzi o spokojnym życiu (https://www.taniaksiazka.pl/rozdarty-kontynent-europa-1950-2017-ian-kershaw-p-1340563.html). Problemy jednak nigdy się nie kończą, a świat ogarnięty jest niepokojami i groźbą kolejnych konfliktów. Czy jest szansa na odnalezienie spokoju we współczesnych czasach?

Niespokojny świat i nowe zagrożenia

Mimo, że wojna dobiegła końca, w Europie nadal nie zapanował pokój. Konflikt był kontynuowany przez USA i ZSRR, a kolejna wojna wciąż była realnym zagrożeniem, które spędzało ludziom sen z powiek. Z czasem upadł blok sowiecki i zdawało się, że wszystko wróciło do normy. Przynajmniej pozornie. Wojny targające Europą i całym światem nie zakończyły się, a zmieniła się jedynie ich definicja. Choć nie widuje się już żołnierzy z karabinami, czołgów jadących ulicami na front, nie słyszy się wybuchów artylerii, a ludzie nie kryją się do schronów i piwnic w obawie o swoje życie, to zagrożenie wciąż pozostaje realne i zagraża wszystkim. Teraz zamiast otwartej wojny, są zamachy terrorystyczne, budzące jeszcze większy niepokój i niepewność. Można prowadzić spokojne życie, z dala od trosk i zmartwień, ale nigdy nie wiadomo, kiedy zostanie się jedną z ofiar zamachu. Rozkładanie ładunków wybuchowych, samobójcze ataki w samolotach, metrze, statkach, w centrach handlowych oraz wszędzie, gdzie znajduje się większa liczba osób, jest aktualnym problemem świata. Niebezpieczeństwo może zagrażać podczas podróży służbowych i na wakacyjnej wycieczce z rodziną. Jak przezwyciężyć nowe zagrożenia i walczyć o swoje bezpieczeństwo, skoro nie można mieć nawet pewności, kto jest naszym przeciwnikiem?

Przedstawienie historii Europy

Ian Kershaw jest znanym i cenionym pisarzem, tworzącym powieści historyczne, liczne biografię oraz literaturę faktu. Stara się przybliżyć czytelnikom historię i jej wpływ na aktualne czasy. W książce “Rozdarty kontynent“, stara się na nowo odkryć definicję Europy oraz odpowiedzieć na pytanie, kim jest prawdziwy Europejczyk. W swoich powieściach najczęściej porusza historię Europy i Niemiec w XX wieku, a szczególną uwagę poświęca tematyce Trzeciej Rzeszy. Trzytomowa biografia Adolfa Hitlera, została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami. Wśród pozostałych dzieł autora, można znaleźć takie tytuły jak:

  • “Do piekła i z powrotem: Europa 1914 – 1949”
  • “Stalinizm i nazizm. Porównanie dyktatur”
  • “Fuhrer: walka do ostatniej kropli krwi”
  • “Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie”
  • Mit Hitlera
  • “Walkiria”
  • “Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej”.
Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com